Stavební rok 2024 v diecézi: velké projekty i nenápadné milníky
Diecéze – V roce 2024 zahájilo Biskupství ostravsko-opavské spolu s farnostmi významné opravy kostelů ve Frýdku, na Cvilíně nebo v Rudě u Rýmařova. Jiné projekty se ale podařilo dotáhnout do zdárného konce.
V ostravsko-opavské diecézi se do oprav kostelů vkládá ročně průměrně 100 milionů Kč poskládaných z různých zdrojů. Které kostely prošly v nedávné době výraznou proměnou? Nabízíme pár tipů z okresů Jeseník a Bruntál.
„Tyto kostely mají společné, že se opravují dlouhá léta bez velké dotace EU či podobného zdroje, ale provádějí se z menších zdrojů Ministerstva kultury, krajských úřadů, obcí, Česko-německého fondu budoucnosti, biskupství a samotných farností. Proto trvají dlouhá léta, ale je lepší se do takových oprav pustit a nečekat na nějaký zázrak v podobě hromady peněz, i když se tyto akce samozřejmě o něco prodražují opětovným stavěním lešení, zařízením staveniště apod.,“ představuje Václav Kotásek ze Stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského.
Zlaté Hory – farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
srovnání 2006 a 2024
Do obnovy farního kostela ve Zlatých Horách se farnost spolu s biskupstvím pustila v roce 2000. „Postupně se podařilo provést obnovu všech tří kopulí věží, obnovu krovů a novou krytinu všech střech kostela, odvodnění kostela, statické zajištění průčelí, snížení terénu kolem kostela, výměnu a opravu všech dřevěných oken kostela, repasování vstupních dveří a opravu hodinového ciferníku,“ vypočítává Kotásek. Velkou změnu přinesla v posledních letech oprava fasády, kterou se podařilo v roce 2024 dokončit. „Reakce Zlatohoráků jsou velmi příznivé. Mají radost, že jejich kostel znovu září. Opravená fasáda je pozváním, aby lidé vstoupili. Máme pro ně otevřené srdce,“ hodnotí opravy místní farář P. Bartłomiej Blaszka. Ten ve městě působí čtvrtým rokem a kostelem rád provází nejen turisty, ale také školní třídy nebo skauty. Příchozí také zve na středověkou obrannou věž. P. Blaszka vnímá jako symbolické, že se opravu fasády podařilo dovršit v roce, kdy Zlaté Hory slaví 800 let od založení.
Ve zlatohorském farním kostele se od roku 2000 proinvestovalo na 28 milionů Kč. Z největší části se jednalo o peníze z Programu záchrany architektonického dědictví MK ČR a prostředky biskupství. Opravy tím ale nekončí. „Zahájili jsme obnovu hlavního oltáře, který je rovněž v havarijním stavu, odhad nákladů činí skoro 6 milionů Kč. Dále je potřeba provést restaurování vitráží,“ uvádí Václav Kotásek ze Stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského.
Třemešná: farní kostel sv. Šebestiána
srovnání 2005 a 2024
V Třemešné začala celková obnova kostela v roce 2006. Za tu dobu se podařilo obnovit krovy kostela a kopuli věže, zařídit novou krytinu, navrátit sanktusové věže a obnovit fasádu, repasovat okna, dveře a zahájit restaurování vitráží. Farnost a biskupství plynule navázaly obnovou ohradní zdi s kaplemi křížové cesty. „V roce 2024 se podařilo provést opravu stříšek kaplí. Dosavadní celkové náklady akce činily cca 18 mil Kč. Byly hrazeny především z dotací Ministerstva kultury ČR – Program záchrany architektonického dědictví, Biskupství ostravsko-opavského, farnosti, obce Třemešná a Česko- německého fondu budoucnosti,“ uvádí za ostravsko-opavské biskupství Kotásek.
Horní Město: farní kostel sv. Máří Magdalény
srovnání 2010 a 2024
Na obnově kostela v Horním Městě na Rýmařovsku se pracuje již déle než dvacet let. Začalo se v letech 2002–2003 opravou střechy a krovu boční kaple a restaurováním nástropní barokní malby. V roce 2006 došlo k havárii dřevěného stropu v lodi kostela a od té doby pokračují opravy.
V kostele se v posledních letech podařilo opravit unikátní dvoupatrový dřevěný kůr a ochozy po obou stranách kostela s unikátní barokní malbou. „Kůr byl při tom postupně rozebrán včetně obou varhanních nástrojů. Provedli jsme novou dřevěnou konstrukci a obnovili původní malby na dřevěných obkladech. Nechali jsme restaurovat také torzo barokních varhan a na kůr po opravě vrátili také malé novodobé funkční varhany,“ shrnuje Václav Kotásek. Celkové náklady akce činily cca 20 mil. Kč a byly hrazeny především z dotací Ministerstva kultury ČR-Program záchrany architektonického dědictví, Biskupství ostravsko-opavského, farnosti a Česko-německého fondu budoucnosti.
Holčovice: farní kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie
srovnání 2008 a 2023
Opravy kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie farnost Holčovice zahájila roku 2008 z důvodu havárie střechy. „Krov byl napadený houbami a hmyzem, až došlo k prolomení konstrukce a k destrukci střechy. Nejprve byla opravena střecha a krov lodi kostela. To bylo v letech 2008–2013,“ vzpomíná Václav Kotásek. Od roku 2016 probíhají opravy nepřetržitě. Bylo provedeno odvodnění kostela, obnovena střecha věže a fasáda kostela, nová elektroinstalace, soklové omítky interiéru, opraveny střechy sakristie a bočního přístavku a farnost zahájila restaurování vitráží.
V roce 2024 se podařilo dokončit opravu varhan. Náklady akce dosud činily cca 15 mil Kč a byly hrazeny z prostředků Moravskoslezského kraje, MK ČR, obce Holčovice, Biskupství ostravsko-opavského, Česko-německého fondu a farnosti. „Počítáme s pokračováním oprav, především restaurováním vitráží a postupně s obnovou interiéru kostela,“ dodává Kotásek.
Jindřichov: farní kostel sv. Mikuláše
srovnání 2004 a 2022
Také v Jindřichově byla před dvaceti lety střecha v havarijním stavu. „Střecha věže byla viditelně vybočená ze své osy a hrozilo její zřícení. Věž jsme provedli nově a rovněž obnovili krov a střechu střední lodi kostela,“ ohlíží se Kotásek. Od roku 2015 se podařilo opravit krovy nad bočními loděmi kostela a položit tam novou střešní krytinu. Následně byly restaurovány všechny vstupní dveře, provedeno odvodnění a postupně v několika letech obnovena fasáda kostela. Rovněž byla repasována či vyměněna okna kostela. Dosud nebyly provedeny žádné práce na obnově interiéru kostela. Celkové náklady akce činily dosud cca 12 mil Kč. Opravy byly hrazeny z prostředků MK ČR, Moravskoslezského kraje, biskupství, farnosti, obce a Česko-německého fondu.
Článek Stavební rok 2024 v diecézi: velké projekty i nenápadné milníky se nejdříve objevil na Diecéze ostravsko-opavská.
Editor: Doo