Vychází trilogie P. Jana Larische „Bruntálští mučedníci“
Diecéze – „Bruntálští mučedníci“. Tento název nese právě vyšlá trilogie z dílny P. Jana Larische pojednávající o třech osobnostech německého katolického života, jejichž dvěma společnými jmenovateli jsou, jak samotný titul napovídá, město Bruntál a mučednická smrt, kterou podstoupili během II. svět. války.
P. Larisch formou knižních publikací vydává biogramy kněží spjatých s ostravsko-opavskou diecézí, tentokrát se krom dvojice kněží zaměřil i na jednoho knihkupce, ovšem ne ledajakého.
Eduard Schlusche (*1894) byl rodákem z Horního Benešova a později se s rodiči přestěhoval do Bruntálu. Byl velmi aktivní v celorepublikových mládežnických spolcích a v dospělosti pak založil nakladatelství zaměřené na náboženskou literaturu a vydal v něm zejména encykliku papeže Pia XI. „Mit brennender Sorge“ (S horoucí péčí), jež byla v nacistické třetí říši zakázána. Osobně ji poté na kole vozil přes hranice do Německa a tam distribuoval. R. 1941 byl zatčen gestapem, načež prošel koncentračními tábory Osvětim a Hamburg–Neuengamme. Zde dožil konce dubna r. 1945, kdy bylo asi 10 000 přeživších vězňů nahnáno na tři lodě kotvící v přístavišti. Na lodě v domnění, že jde o válečná plavidla, zaútočila anglická letecká eskadra a její piloti poslali první dvě i se všemi pasažéry na palubě ke dnu. Uniknout do Lübeckého zálivu se podařilo pouze jedné z nich. Mezi těmi, co nálet anglických bombardérů přežili, Eduard Schlusche nebyl… Smrt „moderního laického apoštola“, jak Eduarda Schluscheho nazval svitavský farář P. Hubert Zolper, jenž ho dobře znal a vysoce oceňoval jeho vydavatelskou činnost, potvrdil úředně až soud v Bruntále 5. února 1949.
Osudy statečného nakladatele a knihkupce lemují osudy svou kněží. Tím prvním je člen Německého řádu P. Heribert Eduard Kluger, OT (*1881 Nové Těchanovice). Do Bruntálu přišel v r. 1908 po působení na předchozích štacích a krom jiného zde podporoval místní pobočku spolku Staffelstein založeného krátce po I. svět. válce, jehož cílem bylo pracovat na duchovní obnově sudetoněmeckých katolíků v tehdejším Československu, vést je k autentickému prožívání víry a posilovat tuto jejich víru tváří v tvář liberálním trendům mladé republiky. Netajil se svými protinacistickými postoji, a ačkoliv byl penzionován, neušel pozornosti gestapa. Jednou z posledních kapek bylo jeho prohlášení: „Je třeba mnoho se modlit za činitele státu, aby jednali správně.“ Dne 21. srpna 1944 si pro něj gestapo přišlo a po opavské vazební věznici a vězeňské nemocnici v Lehnici putoval do Dachau, kde 19. ledna 1945 odevzdal svou duši Hospodinu.
Druhým knězem Larischovy „bruntálské“ trilogie je P. Karl Schrammel (*1904). Od září 1932 do června 1938 ho vidíme působit coby studijního prefekta (vychovatele) v německém Arcibiskupském chlapeckém semináři v Bruntále, poté jako vicerektora na Arcibiskupském semináři v Olomouci a ve Vidnavě – až do dubna r. 1939, kdy se stal ředitelem chlapeckého semináře v Bruntále. Tam jej zajistilo r. 1941 gestapo, převezlo do Dachau a v prosinci r. 1944 do Buchenwaldu (kvůli zachycenému motáku, v němž se snažil propašovat z tábora zprávu o zvěrstvech zde páchaných), kde byl na přímý rozkaz z Berlína 5. února 1945 popraven.
V čtvrtek 19. 12. proběhne na svinovské faře po mši svaté, tj. cca v 18.15, přednáška P. Larische o této trojici s následnou autogramiádou.
Článek Vychází trilogie P. Jana Larische „Bruntálští mučedníci“ se nejdříve objevil na Diecéze ostravsko-opavská.
Editor: Doo