Úspěchy studentů našich církevních středních škol

Ostrava / Odry – V posledních květnových dnech žijí naše církevní střední školy maturitními zkouškami. Úspěchy ale zaznamenávají také studenti nižších ročníků, a to na nejrůznějších soutěžích. Přinášíme aktuální přehled:

BiGy: Pětinásobné úspěšné umístění studentek ve dvou celostátních literárních soutěžích

V průběhu měsíce dubna proběhlo hodnocení soutěžních studentských prací ve dvou celostátních literárních soutěžích.

Letošního 10. ročníku Celostátní literární soutěže církevních škol na téma Svatý rok naděje neklame se zúčastnily tři naše studentky a všechny získaly velmi pěkné umístění. Naší úspěšnou soutěžící v kategorii obrazové poezie je již každoročně Hana Janošová ze 4. A, která také v letošní soutěži získala za svůj kaligram Světlo naděje krásné druhé místo. Klára Kufová z 2. ročníku obsadila třetí místo se svou básní Jsi moje naděje a stejně tak se mohla Sára Uhrová z 2. ročníku radovat ze svého třetího místa za úvahu na téma Naděje.

Dne 23. dubna také proběhlo vyhodnocení autorských povídek na téma RECYvěci v rámci Celostátní literární soutěže ke Dni Země. Z našich čtyř soutěžících studentek obsadila Klára Kufová z 2. ročníku se svou povídkou Nové letadlo druhé místo a Magdaléna Černá z 2. ročníku získala třetí místo za povídku S láskou John. Všem soutěžícím děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a vítězkám gratulujeme k jejich úspěšnému umístění.

Mgr. Dagmar Šubertová

BiGy: Úžasná bronzová medaile ze šachového turnaje

Dne 7. května 2026 se na ostravském výstavišti Černá louka v pavilonu A uskutečnil každoroční šachový turnaj Ostravský koníček. Naše Biskupské gymnázium v Ostravě vyslalo do tohoto prestižního turnaje sedm žáků z nižšího gymnázia, kteří v konkurenci ostatních škol předvedli výkony, jež předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Naši školu reprezentovali tito žáci: Václav Štěpán, Jan Prstecký, Jan Hurta, Prokop Šimon Fojtík (všichni kvarta), Viktorie Szolony (sekunda), Maxmilián Szolony a Robert Čermák (oba prima).

Všichni naši studenti byli zařazeni do kategorie C, která byla určena pro žáky 6. až 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. O náročnosti turnaje svědčí fakt, že pouze v této kategorii změřilo své síly úctyhodných 147 mladých šachistů. Na každého účastníka čekal maraton sedmi partií.

Naprostou senzaci a fantastický výsledek zaznamenal Václav Štěpán, který dokázal zvítězit v šesti ze sedmi odehraných partiích, což mu v obrovské konkurenci vyneslo nečekanou bronzovou příčku. Jeho úspěch podtrhl dalším skvělým umístěním Jan Prstecký, který vybojoval vynikající 8. místo. Nicméně i ostatní naši reprezentanti dosáhli pozoruhodných výsledků, jelikož se v konečném pořadí umístili všichni do 58. místa, což v takto nabitém startovním poli považujeme za mimořádný výkon. Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Jan Novák

Odry: Literární ocenění pro studentku 4. ročníku oderské střední školy

Poslední březnový den proběhl v Senátu České republiky pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila 5. ročník mezioborové lidskoprávní konference s tématem Hrdinové důstojnosti, který uspořádala Českobratrská církev evangelická. Setkání se konalo v rámci Mezinárodních dnů proti rasismu. Součástí bylo i vyhlášení výsledků literární studentské soutěže. Úvahové práce a eseje na téma důstojnosti a neviditelnosti hrdinství mohli zasílat studenti z Česka a Ukrajiny. Z celkově 70 zaslaných prací bylo vybráno 14 nejlepších a mezi nimi zvláštní cenu poroty za svou práci získala Dorota Skalková ze třídy PMP4. Moc gratulujeme.

Odry: Bronz z Psychologické olympiády v Novém Jičíně pro obor Praktická sestra

Dne 18. března 2026 se na Mendelově střední škole v Novém Jičíně uskutečnil již 21. ročník krajského kola Psychologické olympiády. Letos se této prestižní soutěže poprvé v historii zúčastnila i naše škola, a to v rámci oboru Praktická sestra – a hned s výrazným úspěchem.

Naši školu reprezentovala Natálie Dluhošová, žákyně 2. ročníku oboru Praktická sestra, která si vedla skvěle a vybojovala krásné 3. místo. Krajského kola se zúčastnili soutěžící ze zdravotnických škol z Nového Jičína, Frýdku-Místku, Opavy, Ostravy, Karviné, Krnova a Oder.

Odry: Stříbro pro obor Ošetřovatel z Psychologické olympiády ve Vsetíně

Dne 23. března 2026 se žáci oboru ošetřovatel Adrian Skoumal z O2 a Jaromír Zamarský z O1 účastnili meziregionálního kola Psychologické olympiády na téma „Jsme jiná generace?“ Soutěž se konala ve Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné zdravotnické škole ve Vsetíně. Jaromír Zamarský obsadil 2. místo a zároveň získal i cenu studentské poroty.

Odry: Zlato v soutěži ošetřovatelských dovedností v Ostravě

Dne 1. dubna 2026 se dvojice  děvčat učebního oboru Ošetřovatel zúčastnila soutěže ošetřovatelských dovedností v Ostravě. Soutěž byla rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části studentky prezentovaly téma „Výživa jako prevence nemocí“, které  obohatily o vlastní dotazníkové šetření realizované v Městské nemocnici v Odrách. V praktické části  úspěšně zvládly provedení odborných ošetřovatelských výkonů, a prokázaly tak své odborné znalosti i praktické dovednosti. V konkurenci šesti soutěžních týmů získaly Klaudie Indráková a Kristýna Váňová 1. místo, a staly se tak vítězkami celé soutěže.

Článek Úspěchy studentů našich církevních středních škol se nejdříve objevil na Diecéze ostravsko-opavská.

Editor: Doo